Binaların bahçe seviyesi ile olan farklılıklarını ortadan kaldırmak ve bağlantıyı hem fonksiyonel hem de estetik bir şekilde sağlamak üzere kullanılan yapılardan biri olan dış mekan merdivenleri iç mekanlarda kullanılanlara kıyasla bazı farklılıklar içermek zorundadır. Dış ortamın gerek kir ve toz gerekse yağış ve güneşe doğrudan maruz kalması ve buna bağlı olarak da merdivenler üzerindeki yıpratıcı etkilerin fazla oluşu dış mekan merdivenleri için malzeme farklılığı olmasını bir zorunluluk olarak ortaya çıkarmaktadır. Firmamız İstanbul genelinde mimari uyumu sağlayan kaliteli ve uygun fiyatlı dış mekan merdivenleri tasarım ve montaj işini büyük bir titizlikle yürütmektedir. Kullanım alanı ile uyumluluğu sağlarken işlevsellik ve dayanıklılığı da temin etme hedefi ile dış mekânlarda merdiven proje çalışmaları yürütülmektedir. Geleneksel merdiven tasarımlarına ilave olarak modern tasarımlar da profesyonel bir şekilde farklı alanlara uygulanmaktadır. Web sitemizden güncel uygulamalarımız hakkında fikir edinebilirsiniz.

Dış etkilere açık bir alanda kullanılacak olan merdiven binanın katlar arası dışarıdan bağlantısını sağlamak üzere ya da bahçeye geçişler için olabilir. Farklı kullanım alanları gerek yükseklik gerekse model bakımından dış mekân merdivenlerini farklılaştırmaktadır. Bununla birlikte dışarıda kullanılacak merdivenler için söylenebilecek ortak husus, merdiven malzemesinin yağış, güneş ve ayakkabı ile kullanım karşısında kısa sürede deforme olmaması gerektiğidir. Bu bağlamda akla ahşap merdivenlerin dış ortam için uygun olmadığı gelebilir. Ancak ağaç cinsine ve üretim tekniğine doğru karar verildiği takdirde dış etkilere açık alanlarda ahşabın kullanılmasının sakıncası yoktur.

Dış Mekan’da Kullanılacak Ahşap Merdiven Çeşitleri Nelerdir?

Dış mekânlar için merdiven kullanımında ahşaptan yana tercihte bulunulacaksa sert ağaçlar kullanılmalıdır. Sert ağaçlar hem çizilmeye karşı merdiveni daha dayanıklı hale getirecek hem de dışarıda daha çok kirlenen merdiveni etkili bir şekilde temizlemek üzere kullanılabilecek malzeme alternatifini artıracaktır. İç kısımda olduğu gibi dış alanlarda da merdivenler tek tip hazırlanmak zorunda değildir. Bununla birlikte dışarıda kullanılan merdivenlerde genellikle köşeli ya da düz modellerin kabul gördüğünü söylemek mümkündür. Bahçe tasarımınız ya da binanın dış görünümüne uygun olarak dış kısımda kalan merdivende renk seçimi yapılabilmektedir.