Evlerde ve işyerlerinde, açık alanlarda ve kapalı alanlarda döşeme, duvar kaplaması, merdiven ya da başka işlemler için kullanılan ahşapların cilalanması veya verniklenmesi gerekebilir. Ahşap ürünlerde kullanılan mobilya cilası lake olarak adlandırılırken, bu ürünler renkli ve renksiz bir şekilde tercih edilebilir. Hatta lake türleri mat, ipek mat veya mat gibi farklı türlere ayrılmaktadır. Eğer bir ahşabın lakelenmesi ile süpürgelik üretiliyorsa, bu ürün lake süpürgelik olarak adlandırılmaktadır. Sıradan görünüme sahip olan bir tahta parçası, lake sayesinde özel bir ahşaba dönüşerek, süpürgelik şeklinde kullanılabilmektedir. Süpürgelik, çapraz ve üçgen bir yapıya sahip olarak özellikle ahşap döşemeler ve halı kaplamaları üzerinde kullanılırken, lake ürünler dik olarak duvara yapıştırılan masif ama cilalı ürünlerden oluşmaktadır. Yüksek kaliteli üretim sayesinde ortaya koyulan bu ürünler, İstanbul ve Anadolu’nun birçok kentinde birçok yapı içerisinde örnek oluşturmaktadır.

Yapılar içerisinde özellikle zeminde ahşap kaplama yapıldıktan sonra beyaz veya mat bir şekilde tercih edilen lake süpürgelik ürünleri profesyonel bir şekilde duvar bitimi ve zemin başlangıcı kısmında hiç açı bırakılmadan döşenirse çok estetik bir görüntü sağlamaktadır. Özellikle evlerde kereste kapıların ve kapı kasalarının tercih edildiği mimari yapılarda bu süpürgelik kullanımı ile eşdeğer bir uyum oluşturulmakta ve görüntü çok estetik bir hale gelmektedir. Örneğin beyaz bir kapı kasası ile beyaz bir süpürgelik birleştiğinde çok keyifli ve şık bir görüntü oluşmaktadır.

Modern Mimari için Lake Süpürgelik Nasıl Kullanılmalı?

Modern yapılarda lake süpürgelik tercih edilmesiyle birlikte farklılık elde edilmeye çalışılırken eski yapılarda ise mimarinin inceliğine uyum sağladığı için bu ürünler tercih edilmiştir. Bu gibi ayrıntılar masif ürünlerin güncel sistemlerde de tercih edilmesini ve her proje içerisinde yer bulabilmesini sağlamaktadır. Günümüzde birçok merdiven ve kaplama uygulaması gerçekleştiren firma ve müşterilerimiz daha uygun fiyatlı ürünler tercih etse de kalite ve estetikten ödün vermeyen kişiler ise bu gibi lake kaplama yapılmış süpürgelikleri tercih ederek görselliği korumaktadır. Sahip olduğu ahşap yapısı ve uygulama ile birlikte çok uzun ömürlü bir kullanım sağlayan bu süpürgelikler, yapı içerisinde kimi zaman on yıllar boyunca görüntüsü bozulmadan kullanılabilmektedir.

Lake, mobilya cilasıdır. Renkli veya renksiz olarak çeşitleri olmakla birlikte mat, ipek mat veya mat diye de kendi arasında ayrılmaktadır. Lake yöntemi ile yapılan Lake Süpürgelikler, sıradan bir tahta parçasını bile harika bir yapı ürününe dönüştürebilmektedir.  Orjinal, kaliteden ödün vermeyen yöntemler ile üretimlerini sağlamaktayız. Merdivenci’nin hazırlamış olduğu Lake Süpürgelikler evinizin temel yapı malzemelerinden biri olarak gözdeniz olacaktır.