Ahşap merdivenlerin inşa edilmesinde dört farklı kısım yer almaktadır. Bu kısımlardan birincisi merdivenin iskelet yapısı olurken, iskelet yapısı üzerine daha sonra merdivenin ahşap basamakları döşenir. İkinci aşamada merdivenin korkuluk denilen kenarlarında açık kısmına yönelik olarak yapılan kısımları uygulanır. Bu kısımların üstünde de tutulacak bölgeyi oluşturan küpeşte uygulaması yapılır. Tüm bu tasarımlar kullanıcının isteğine göre klasik tasarımlar ile veya modern tasarımlar ile gerçekleştirilebilir. Fakat merdiven yapısının evin mimari yapısına uygun olması çok daha doğru ve estetik bir tercih ortaya çıkarmaktadır. Merdiven yapısında en önemli estetik ayrıntıyı da küpeşte ile basamaklar arasında yer alan tornalar oluştur. Torna, merdivenin dik ve bağlantı sağlayan kısmını ifade eder.

Merdivenlerde torna tasarımları gerçekleştirilirken, güncel sistemlerde birçok firma makine çıkışlı ve pek bir estetiğe sahip olmayan ürünler kullanmaktadır. Fakat firmamız torna imalatı-torna modelleri geliştirirken, müşterilerimizin isteklerine önem verilerek en estetik tasarımları ortaya çıkarmaya gayret göstermektedir. Çünkü firma politikamız gereği, yaptığımız tasarımların yüksek bir profesyonellik ile ortaya çıkması öncelikli hedeflerimizdendir. Bu nedenle torna imalatı-torna modelleri ortaya çıkarırken, her zaman en kaliteli sonuçları sağlamaya gayret gösteriyoruz. Bu sayede merdiven yapılarında 20 santimetre çapa kadar ulaşabilen ve 2 metre boyutlara kadar ulaşabilen torna imalatları gerçekleştirebiliyoruz.

Özel Torna’dan Geçirilmiş Küpeşte Modelleri

Torna tasarımlı sağlanması için öncelikle merdivenin uyumlu yapısına ve kullanılan ahşaba göre belirli çizgilerin ve desenlerin ortaya çıkarılması gerekir. Bir görsellikler üzerinden ilerleyerek hazırlanan merdiven projesi içerisinde torna imalatı-torna modelleri hesaplamalarının yapılmasıyla üretim aşamasına geçilir. Üretim aşamasında yüksek bir hassasiyet gösterilmesi ve kalite ortaya koyulması gibi torna parçalarının uygulanmasında da aynı şekilde hassasiyet gösterilmelidir. Çünkü merdivenlerde tornalar ne kadar sağlam ve dayanıklı olursa, küpeşte ve kullanımda o kadar dayanıklılık gösterir. Aksi takdirde uygun fiyatlı bir proje gerçekleştirilmiş olsa dahi bu merdiven, çok uzun ömürlü olmayıp kısa bir kaç yıl içerisinde birçok sorun çıkarabilir. İstanbul içerisinde birçok noktada gerçekleştirdiğimiz merdiven uygulamaları, bu konuda örnekler sergilerken çok uzun yıllar önce yapılan tasarımlar dahi bugün halen sağlam olarak kullanılabilmektedir.