Merdivenlerin en önemli parçasını oluşturan sistemlerden birisi küpeşte kısmıdır. Küpeşte, halk arasında merdivende trabzan kısmı olarak da adlandırılan yekpare ahşaptan oluşturulan uzunlamasına parça olarak hazırlanmaktadır. Merdiven basamakları ile birleştirilecek küpeştenin belirli bir sistemle merdivene montajlanması gerekir. Bu montaj işlemi sırasında birçok farklı yöntem kullanılması ile birlikte genellikle tornalı küpeşte yapıları en sağlam uygulamalardan biri olmaktadır. Torna denilen parçalar, küpeşte ile basamak arasında bulunan diklemesine uzun parçaları ifade etmektedir. Bu parçalar, merdiven basamakları ve küpeşte gibi aynı şekilde kaliteli ahşaptan üretilerek, aynı mimari sistem ile birlikte hazırlanırlar. Çünkü bir merdiven yapısı oluşturulan bir mimari tasarımla birlikte bir bütün halinde uygulanmalıdır.

Merdivenin tasarımının gerçekleştirilmesi sırasında nasıl uygulanacağı, küpeştenin nasıl seçileceği, oyma veya torna modellerinin nasıl olacağı gibi birçok noktaya dikkat edilerek, modern bir proje ortaya koyuluyor. Daha sonrasında bu projeye uygun bir şekilde geliştirilen çalışmalar ile birlikte basamaklar ve küpeşte ayrıntıları birbirine birleştirilirken, sağlam bir sonuç için tornalı küpeşte kullanılabilir. Bu küpeşte yapısı, belirli basamak aralıkları ile oluşan merdivende tornaların da aynı aralıkla yerleştirilmesi sonrasında küpeştenin üstüne tutturulması ile sonuçlandırılır. Çalışmanın yapılması için her milimetrik hesabı profesyonel bir şekilde gözden geçiren ve hataları tolere ederek net bir sonuç ortaya koyan ustalara ihtiyaç duyulmaktadır. Firmamız bu niteliklere sahip personeller sayesinde İstanbul gibi birçok bölgede bu merdivenleri uygulayabilmektedir.

Tornalı Küpeşte Modelleri

Firma olarak gerçekleştirdiğimiz ahşap merdiven tasarımları, özellikle tornalı küpeşte kullanımı tercih edildiyse tornaların daha estetik bir görüntü alması için farklı oyma çalışmaları ve kesimler kullanılabilmektedir. Tornanın dış görünüşte estetik olması kadar önemli ayrıntılardan birisi de yerleşim alanına çok sağlam bir şekilde oturması ve küpeşte ile birleştiği alanda çok sağlam bir şekilde birleşmesidir. Bu nedenle torna tasarımı yapılırken ve uygulamalar gerçekleştirilirken, montaj malzemelerine ve montaj kalitesine çok özen gösteren bir yaklaşım sergilenmelidir. Bu noktada firmamız, güncel malzemeleri ve sistemleri kullanarak merdiven uygulamalarını sağlarken, her zaman müşterilerimizin en uygun fiyatlı hizmeti alabilmesi için de her noktayı ekonomik bir konuma getirerek müşteri memnuniyetini en üst noktaya ulaştırmaktadır.